Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

August Künnapu retsept
PORTREEMAAL "MINU SÕBER"

MIS
Lähtudes enda kogemustest olen viimasel ajal hakanud aru saama, et maalides midagi sügavalt isiklikku on tulemus kõige ausam ja sinulikum. Võib ju aknast välja vaadata ja maalida üle tee sammuvat beezhis pintsakus härrasmeest või bussijaama tualettruumi, ent kas maksab? Hoopis läbitunnetatuma jälje jätab iseenda portreteerimine antud eluetapil või mõne sulle olulise eseme (näiteks talismani) või hoone (näiteks armastatud suvila, kus möödus sinu õnnelik lapsepõlv) kujutamine.

Käesolev ülesanne lähtub sarnasest ideest. Maali endale lähedast inimest temalikus kontekstis! See võib olla su hea sõber, elukaaslane, pinginaaber, mentor või sugulane (isa, ema, õde, vend, vanaema, vanaisa, tädi, onu või mõni kaugem kiiksuga, ent sulle oluline sugulane). Portreteeritav võiks olla su hingesugulane. Taustaks vali koht, kus sõber tunneb end hästi - tema kodu, lemmikkohvik, külatänav, linnapark, mererand...

KELLELE
Antud "retsepti" järgi võiks maalida rõõmsameelne ja katsetamishimuline 12-112-aastane kunstihuviline. Ta võiks olla avatud uutele ideedele, suure üldistamisvõime ja lihtsa mõtlemisega. Lihtsuses peitub tohutu jõud.


© August Künnapu. Purskkaevu juures
(akrüül lõuendil, 60x50 cm, 2008)
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!

VAJALIK
Sõbra portree maalimiseks läheb vaja:
1) Head tuju (tuju võib olla siiski ka halvapoolne ja maalimisprotsessis heaks minna) ja mängulist meelt (kujutle end oranzhi lõngakera taga ajava kassina).
2) Akrüülvärve. Värvide pealt ei maksa kokku hoida - mida rohkem erinevaid värvitoone, seda uhkem. Värve võib omavahel segada, kuid võib kasutada julgelt ka purgi- või tuubivärve - seda parajas koguses ja õiges kohas. Nii nagu hea dj miksib valmislood uueks ja omapäraseks tervikuks. Paksemate kihtide saamiseks kombineeri värve gesso-pastaga.
3) Akrüülvärvipintsleid ja pahtlilabidaid - mida laiem valik erinevaid suuruseid, seda parem.
4) Värvipaletti - suurepäraselt annab sellena kasutada ka näiteks suuremat kommikarpi (söö kommid enne ära!) või papitükki. Värv aseta paletile vastavalt oma äranägemisele - lemmikud ligemale ja vähehuvitavad kaugemale. Jäta endale piisavalt palju ruumi värvide segamiseks.
5) Sobivat maalialust. Klassikaline alus on alusraamile tõmmatud lõuend. Ise armastan maalida paksu alusraamiga lõuendile nii, et pilt jätkub külgedel - nii muutub see justkui ruumiliseks objektiks. Kui su sisetunne ütleb seda, kasuta alusena näiteks pesulauda, kapiust või puidust keldriluuki. Maalialus võiks olla hakatuseks posterisuurune (50 x 70 cm), kuid kui sa tunned, et sulle lähedast inimest iseloomustab paremini mõni teine formaat, oled teretulnud seda kasutama.
6) Molbertit (kolmjalga). Selle puudumisel püüa asetada maalialus diagonaalselt lauale (paraja nurga all nii, et maalitav pind oleks võimalikult risti vaatesuunaga).

AEG
Aega varu nii palju kui vaja. Soovitan olla pidevalt tööhoos, tegeleda asjaga, mis sulle meeldib ja teha seda süvitsi. Hea maali valmimisprotsessis kaob aeg.

TÖÖ KÄIK
Siinkohal puudub kindel valem. Oluline on nautida maalimist, mitte karta vigu teha. Ole isikupärane, ära jäljenda teisi ning keskendu sõbra olemusele. Proovi maalida sõbra hinge, teda üdini tunnetada. Rõhuta ainult talle omaseid iseloomujooni. Kasuta julgelt värve, sest ükski neist ei ole tabu. Kasuta erinevaid faktuure, näiteks taustal oleva ruumi loomisel võib abiks olla pahtlilabidas. Võid kuulata helitaustaks sinulikku või miks ka mitte su sõbralikku muusikat.

Kutsu oma sõber endale koju või ateljeesse ja maali teda natuurist. Kui see pole võimalik, kasuta sõpra hästi iseloomustavat fotot. Võimalusel maali tema lemmikpaigas. Kui see pole võimalik, kasuta fotosid sellest. Fotodest võid teha mustvalged laserkoopiad, et värvid sind segama ei hakkaks. Vajadusel muuda maali kompositsiooni. Võid treenida ka mälu ja proovida joonistada ning maalida oma sõpra ja teda ümbritsevat keskkonda peast või nagu inglane ütleb - südamest ("by heart").

ESITLUS
Esitle tööd näiteks sõbra sünnipäeval, eksponeerides omaloodud "vaimutoitu" hästivaadeldaval seinapinnal tema köögis või söögitoas. Jälgi sünnipäevalapse ja teiste sünnipäevaliste näoilmeid. Kui oled maalides hästi tabanud sõbra olemust ja tööl on hea energia, kandub see kindlasti ka publikuni.


AUTOR
August Künnapu (s. 1978) on viimastel aastatel esile kerkinud noortest eesti maalijatest kahtlemata üks kõige julgem ja põnevam. Tudeerinud maali ja arhitektuuri. Ajatu kultuurilehe "Epifanio" toimetaja. Pälvinud Eesti maalijate ihaldatuima, Konrad Mäe preemia (2007) kirgliku ja äratuntavalt omanäolise maaliloomingu eest. Koduleht augustkunnapu.epifanio.eu

Vaata ka: August Künnapu e-näitus "Hetk" ja intervjuu kunstnikuga


August Künnapu oma ateljees Haabneemel, molbertil tema "Seisev mees ja jooksev mees" (2008). Foto: Aive Mets.

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.