Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

Jaanika Peerna retsept
LOODUSJÕUDUDE JOONISTAMINE

MIS
Ilmast rääkimine on viisakas seltskonnas heaks tooniks. Ilmaga kohtume iga päev - kord vaikselt ja kaasaminevalt, kord seda trotsides ja eitades. Tõsi, mõnikord kõnnime läbi aja ja ruumi ka teadmata-tundmata, mis ümberringi toimub...

Mis oleks, kui kasutaks oma meeli ja kogu keha kui baromeetrit meie ümber õues möllava lumetormi või siis hoopiski tasase lehesaju kaardistamiseks? Kui püüaks mõista loodusjõude vahetult nende osaks saades, nendeks kehastudes - ning seda kogemust siis joonistada? Pealegi pakub kliimasoojenemise tõttu viimasel ajal eriti etteaimamatuks muutunud ilm selliste teoste loomiseks lausa lõputult algmaterjali ja inspiratsiooni.

KELLELE
Loodusjõudude joonistamine sobib igas vanuses ning erineva kunstialase ettevalmistusega loojale, kes on avatud muutumistele ja liikumistele looduses. See harjutus võib osutuda ka omamoodi meditatiivseks võimaluseks (ja vajaduseks!), mis meie suhet keskkonnaga ajas ja ruumis lähedasemaks muudab.

VAJALIK
Aeg, avatud meeled ja looduskeskkond. Suured (sobivad ka odavad) lehed paberit ning kas grafiidipulgad, süsi, vahapliiatsid või tush ja tushipintslid.

AEG
Raske on määratleda aega, mis loodusjõudude joonistamisele kuluda võib. See sõltub tegija temperamendist ja hoiakust. Minule endale on selliste joonistuste tegemiseks vajalik pea igapäevane looduskeskkonnas avatud meeltega liikumine - kas näiteks hommikune pooletunnine tiir jalgrattal mere või jõe kaldale või siis õhtupoolikul jalutuskäik tihedasse puude ja põõsastega metsatukka mäe jalamil, kus elan. Sellele järgnevalt lähen ateljeesse, kus paari tunni jooksul õues kogutud "meelelise info" joonistusteks valan. Soovitan seda harjutust mitmel korral ette võtta, sest korrates teravnevad meeled ning oskused looduse liikumisi paberile panna. Samas koguneb nii omamoodi loodusjõudude kogumik: eri töid võrreldes tekib huvitavaid kattumisi ning lisandub dünaamikat.


© Jaanika Peerna. Õhu tants
(vahapliiats kilepaberil, 2010)


© Jaanika Peerna. Torm
(vahapliiats kilepaberil, 2009)

TÖÖ KÄIK
Niisiis varu tunnike aega, et viibida looduskeskkonnas avatud meeltega. Seisata, sule silmad ja püüa teiste meeltega tajuda su ümber toimuvaid protsesse. Ehk kuuled sa raagus okstes undavat tuult? Või tilgub tasast vihma su ninale? Või on see lumetorm, mis sind peaaegu kohalt liigutab? Kui oled piisavalt "baromeetrina" infot kogunud, ava silmad ning luba enda kehal liikuda su ümber valitsevate loodusprotsessidega kooskõlas - justkui tantsida tuule taktikepi järgi, kehastuda tasaselt langevaks lumehelbeks või olla taamal kärgatav äikesekõmin.

Seejärel alusta kogetu paberile panemisega. Loomulikult võid võimaluse korral oma töötoa ka välistingimustes üles seada ning joonistamist otse õues teha. Ma ise lähen aga oma ateljeesse ning istun seal pisut oma õues kogutud "matejaliga" - justkui kogetut endast uuesti läbi lastes, end sellel liigutada lastes. Näiteks tugevat tuult kogenuna hakkan ise liikuma tuulepuhanguna, lasen oma grafiidipulka hoidvat kätt selle - nüüdseks juba minu sisemise - tuule poolt liigutada. Käsi liigub paberile aina lähemale ning ühel hetkel hakkabki grafiit valgele pinnale "tuule jälgi" jätma.

Seda protessi korrates hakkad tasapisi teadma, mis hetkel joonistus valmis on. Ära tööta oma joonistust üle ega väsita seda ära! Pigem peatu varem kui hiljem - ning lase puutumata paberipinnal olla sama kõnekas kui joostatud joonel.

ESITLUS
Tore oleks selliseid va
hetult "looduslikke" joonistusi eksponeerida ja vaadelda samuti looduskeskkonnas - näiteks riputades need pesunöörile üles. Aga samahästi võib nendest ka kusagil siseruumes näituse teha - ning palu vaatajatel su joonistusi inspiratsiooniallikana kasutada ning nende järgi üks tants kokku panna! Mina kutsun vahel ka profitantsijad oma töödest inspiratsiooni saama ning galeriis nende seltsis tantsima nagu näha näiteks siin ja siin


AUTOR
Jaanika Peerna
(s. 1971) on omandanud kunstiõpetaja hariduse Tallinna Ülikoolis (MA 1995), täiendanud end Soomes (University of Art and Design, Helsingi, 1998) ja USAs (MFA, intermedia design, SUNY New Paltz, 2005). Töötab video, installatsiooni ja joonistamise vallas, teeb koostööd muusikute ja tantsijatega. Elab ja töötab New Yorgis. Koduleht www.jaanikapeerna.net

Vaata ka: Jaanika Peerna e-näitus "Valguse ja tuule ääred"


Jaanika Peerna

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.