Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

Külli Suitso retsept
PILT PILDIS

MIS
Kahtleval ja otsival hingel tekib oma teekonnal meie globaliseeruvas maailmas kindlasti palju küsimusi. Millest lähtuda? Mida pidada pidepunktiks? Kas kõik ikka on suhteline? Miks siis mitte kaasata oma teosesse esmapilgul väga erinevad ja omavahel kokkusobimatud motiivid ja kontrastid. Üheks võimaluseks on siin võtte "pilt pildis" rakendamine.

Näiteid "pilt pildis" kunstiteostest võib leida juba 17. saj. keskpaigast - võtkem näiteks Antoine Fort-Bras' 1686. aastal loodud "Maal maalipukil" (teos maaliti kõigepealt lõuendile, siis lõigati välja ja kleebiti puidule). Ilmekalt on sellist lähenemist kasutatud ka 20. saj. ühe esisürrealisti Rene Magritte'i mitmetel maalidel - "La Condition Humaine" (1933) ja (1935), "L'appel des cimes" (1942), "The promenades of Euclid" (1955) ning "Le beau monde" (1962).

KELLELE
"Pilt pildis" projekt sobib mõtlevale, analüüsivale, samas ka intuitsiooni usaldavale indiviidile, kel huvi ja vajadus oma otsinguid pildikeeles väljendada.

VAJALIK
Projekti teostamisel on abiks digikaamera, ent hakkama saab ka ilma selleta. Kindlasti kuluvad ära:
- algteadmised joonistamisest ja maalimisest
- krunditud lõuend, papp või tugevamat sorti paber
- kattevärvid (guash-, akrüül- või õlivärvid)
- pintslid
- palett
- tärpentin (õlivärvidega töötamisel)

AEG
Oleneb tegija temperamendist, töö formaadist ning valitud töövahenditest (näiteks õlivärvid kuivavad kaua, maaliseansside vaheks võib seega kujuneda aeg paarist päevast nädalani).


© Külli Suitso. 1. etapp - foto


© Külli Suitso. 2. etapp - seadeldis


© Külli Suitso. Maasikad (2007, õli, lõuend)
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!

TÖÖ KÄIK
Võib-olla on sul kogunenud vanu pilte-fotosid, võib-olla on mõni neist kuidagi kripeldama jäänud? Võib-olla on sul hoopis tahtmine kõik vana kõrvale heita ja uuest kohast alustada? Vaata enda ümber ja enda sisse - millel on sinu jaoks tähendus?

Kõige lihtsam ja kiirem on tähendust omavast hetkest/kohast/inimesest foto teha, mida hiljem kasutada-vaadata, aga sobib ka sajandite vältel läbiproovitud vana hea visand - suuremat tööd ettevalmistav lühiajaline joonistus. Nüüd on sul olemas esimene pilt.

Järgmine etapp on leida esimesele pildile sobiv taust või veelgi parem - hoopis äärmiselt ebasobiv ja ootamatu ümbrus. Nüüd on sul olemas keskkond - ehk teine pilt.

Esimese ja teise, "pildi pildis" omavaheline dialoog, tähenduste harmoonia või kakofoonia loovad sinu teose tuuma. See on see iga töö alustamiseks vajalik "miks?", impulss, mille pärast maalimist üldse ette võtta, sisemine veendumus, millel võib-olla ei olegi (veel) sõnalist vormi.

Teostusest. Kui kasutad oma pildil palju konkreetseid asju, on kindlasti abiks alusjoonistus. Maalimine ei ole lihtsalt idee teostamine, käsitöö. Maal kasvab maalimise käigus. Ei tasu ära ehmatada, kui algne idee hakkab lõuendil hoopis uut kuju võtma, kui teekond läheb natuke teise kanti. Tasub kuulata - teos sünnib maali ja kunstniku dialoogist. See ongi looming.

ESITLUS
Kõige vähem "müra" annab neutraalne, valge või hall seinapind. Võid aga pildi ka südamerahuga hoopis värvilisele, lillelisele, ruudulisele vms. taustale riputada - sel juhul on oluline, et "taustamüra" mingil kombel pildi sõnumiga kontakti leiaks.


AUTOR
Külli Suitso (s. 1974) on omandanud kõrgema kunstihariduse Tartu Ülikoolis, õpetanud maali ja graafikat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja mujalgi. Näitustel esineb alates 1993. aastast; tema töid on eksponeeritud peale Eesti, Taani, Soome ja Rootsi ka sellistes paikades nagu Komimaa ja Sloveenia. Viimastel aastatel elab ja töötab peamiselt Taanis. Kursi koolkonna, Tartu Kunstnike Liidu, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Taani Kunstnike Liidu liige. Olnud kunstiõpetaja erinevates koolides Eestis ja Taanis. Koduleht www.kylli.dk

Vaata ka: Külli Suitso e-näitus "Ladu"


Külli Suitso

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.