Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

Piret Räni retsept
TÄNAVAKUNST: PILDID SEINTEL JA MUJAL

MIS
Tihtipeale tekib majaseintele sõnumeid ja pilte, millest osa on sedavõrd vaimukad ja mõttetihedad, et annavad paljuski galeriikunstile silmad ette. Minu positiivseimad tänavakunstikogemused pärinevad Berliini tänavatelt, ent see isetekkeline kunstiharu vohab ka muudes suurlinnades. Mõned näited jalutuskäigult Berliinis leiad siit.

Aga see on alles algus. Kõige inspireerivamat tänavakunsti teeb Banksy, kelle kodulehe www.banksy.co.uk sisu soovitan huvilistel ühe sõõmuga alla ahmida. Kui keegi peaks mult millegipärast küsima, kes on mu lemmikkunstnik, siis ma vastaksin, et Banksy.

Laias laastus jagaksin erinevad müürikunstistiilid järgmiselt (ärgu heitku spetsialistid mulle ette jaotuse meelevaldust).
Tag-grafiito ning muu vabakäe-grafiito (grafiito = grafiti), kõige levinum ja lihtsureliku jaoks loetamatum aerosoolvärviga tehtud sigrimigri, millel ma rohkem ei peatu. Kel huvi, leiab veebiavarustest kindlasti mõne spetsialisti, kes selle karmi ja reeglipärase alternatiivkultuuri-valdkonna olemust ja tähendust põhjalikult selgitada oskab.
Shabloon-grafiito, mille abil edastatakse märke, sõnumeid ja väiksemaid pilte.
Banksy-stiil, kõrgema taseme shabloon-grafiito, milles tegutsevad fotode ning osava kunstnikukäe abil loodud üleelu- või elusuurused objektid (sümbolväärtusega inimesed, loomad, asjad jne).
Kleebised: valmisjoonistatud/trükitud/prinditud ning piirjooni pidi välja lõigatud ja seintele kleebitud teosed. Nende puhul on toimimiskeskkonnaks konkreetne müür ja konkreetne linn, kuhu need on kleebitud.
Plakatitena seintele kleebitud pildid. Nende toimimiskeskkonnaks on antud pilt ise; see, et pilt on kleebitud linnaruumi, mitte asetatud pildiraamis tuppa seinale, ei muuda sõnumit.
Tekstipõhised ja semiootilised teadaanded - sildid, märgid, pilaliiklusmärgid, pilakeelusildid, pilahoiatused, muud kleebised.

KELLELE
Tänavakunst sobib eneseväljendusviisiks neile, kes on sihtgrupiks valinud kõige laiema üldsuse, ent soovivad samas
panustada pigem noorte ning alternatiivsete huvidega inimeste tähelepanu köitmisse. Kuna tänavakunstnikul on kasulik oma isikut varjata, ei tohiks ta olla ülemäära edev kunstnikuisiksus - või siis peab ta leppima tänavakunsti vahendite kasutamisega kontrollitud kunstimaastikul.

VAJALIK
Tänavakunstniku jaoks on kõige vajalikum sõnum, terav ühiskonnakriitiline taip, vajadus oma maailmapilti teistele tutvustada või konkreetset lugu jutustada.

Kui tead, mida öelda tahad, on juba lihtne leida selleks vajalikud vahendid; otsustada, kas sinu ideed sobivad edastamiseks pigem vabakäe-grafiito, (ühe-või mitmevärvilise) shablooni-grafiito, seintele kleebitud piltide või siis hoopis osavalt paigutatud siltide abil.

Samuti on kasulik tunda piisavalt seadusi, mitte rikkuda teiste inimeste omandit, mitte tekitada rahalist kahju. Mõttekam on valida kunstipinnaks ilmselgelt omanikuta või hooletusse jäetud hooned. Osa kohti, nt. kultuuritehased, võivad ka vastastikusel kokkuleppel lubada oma seintele kunstiteoseid lisada.


Valvekassid enne kleepimist


Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!


© Piret Räni. Valvekassid (2008)
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!

Materjalidest läheb vastavalt stiilivalikule vaja järgmist.
Banksy-stiili puhul: ettevalmistusperioodis sobilikku alusfotot, mille abil töödelda/joonistada detailne kavand; natuke joonistusoskust; kavandi suurendamisel on võimaluse korral kaval kasutada projektori abi. Shablooni valmistamiseks on vaja vähemalt 1,5 mm paksust pappi ja võimalikult teravat nuga, tirazheerimiseks aerosoolvärvi ning õnnestunud kohavalikut.
Kleebiste puhul: joonistatud objekti jaoks kavandit, fotopõhise objekti jaoks fotot, fototöötlusprogrammi, osa ideede korral võib olla kasulik alusfoto vektoriseerida või rasterdada (nt rasterdab ja suurendab fotosid seinasuuruseks vabavara-programm Rasterbator), et oleks võimalik see piisavalt suurelt välja printida.

AEG
Teostamiseks kuluv aeg sõltub stiilivalikust. Üldprintsiibiks on, et kogu eeltöö tuleks läbi mõelda ja teostada nii, et lõppfaasile kuluks võimalikult vähem sekundeid/minuteid.

TÖÖ KÄIK
Banksy-stiil
* Teosta võimalikult detailne kavand.
* Mõtle täpselt läbi, kui vähestest mustadest varjudest piisab kujutise loetavaks edastamiseks ning kanna need varjud kavandile.
* Suurenda kavand ainult joonistades (nt. ruudustiku abil, kui enda joonistusandi ei usalda või on see arendamata jäänud) või projektorit abilisena kasutades.
* Kui pilt on keeruline, joonista see suureks eraldi paberile ning kleebi see pärast hoolikalt shabloonipapile; kui kujutis on lihtne, saad selle kohe papile suurendada.
* Kui sul on lihtsam suurendamise eest paljundustöökojale maksta, võta appi Koopia Kolm ning kleebi shabloonipapile nende poolt suureks paljundatud kujutis.
* Lõika väga terava noaga soovitud pind (enamasti varjualad) papist välja. Papp peaks olema vähemalt 1,5 mm paksune, et see loperdama ei hakkaks. Suurte piltide puhul võib kasutada mitut servadest kokku teibitud papilehte, mille saab kergesti kaasaskantavaks kokku voltida. Võib kasutada ka plastmaterjale.
* Kui Sa pole veel proff, võiksid nüüd leida koha, kus shablooni ja aerosoolvärvi kasutamist enne tänavale minekut natuke harjutada. Ja nt. tapeedi või suure lainepapi-lehe peale tehtud katsetöö võid pärast koju seinale panna või sõbrale kinkida! Nii suurt graafilist lehte juba iga päev ei tee!
* Objektile minnes ära unusta kaasa võtta teipi, millega shabloon värvimise ajaks seinale kinnitada.
* Aerosoolvärvi kasuta ettevaatlikult. Lisada on kerge, kustutada võimatu.
* Kui soovid teha mitmevärvilist pilti, tuleb kas enne õigete kohtade pealt seina teise värviga ilmestada või teha ka teiste värvide jaoks shabloonid. Ära unusta, et aerosool on kattevärv, mistõttu värvide lisamise järjekord tuleb hoolikalt läbi mõelda.

Kleebised
* Teosta võimalikult detailne kavand.
* Suurenda kavand joonistades või paljundustöökojas.
* Lisa värvi, kasuta kollaazhi ja kõike muud, mis ideega sobib.
* Kuna kleebid oma teose seinale kas PVA või tapeediliimi abil, kasuta joonistades ja värvides veekindlaid materjale.
* Lõika tegelane välja just nii palju, kui vaja - kas piirjoont mööda või jättes valge lisapiirjoone.
* Kleebi teos objektile (seinale, müürile, plangule jne).
Liimimiseks on parim klassikaline plakatikleepimise meetod: suur pott tapeediliimi ning maalrirull, esmalt teha sein paksult liimiseks, siis kleebitav sinna peale ja siis rulli-liimiga uuesti üle.

NÄIDISPROJEKT: Piret Räni "Valvekassid"
Kui ma poleks nii arg ja alalhoidlik, oleksin juba ammu tänavakunstile pühendunud. Nüüd otsustasin viimaks teostada ühe reisimiste käigus tekkinud idee.

Ühes väikeses rustikaalses Poola linnas olid linnamäed ja lossivaremed, mida näisid valvavat kassid. Käisime ringi ning iga vaatamisväärse mäe otsas võttis meid vastu uus kass. Mulle hakkas tunduma, et need kassid on tegelikult valveotstarbelised biomehhanismid, kes salvestavad kõiki, keda näevad, ja kannavad videopildi omakorda üle valvekeskusesse. Naersime selle ulmelise mõtte peale ning pakkusime kassile paid ja nosimist. Mõte biomehh-valvekassidest jäi mind aga kummitama. Kujutasin kõikjal ette objektiivisilmseid kasse ning kõige huvitavam vorm selle fantaasia jagamiseks tundus nende kasside joonisloomadena tegelikku linnaruumi lisamine. Miskipärast kujutasin neid kasse ette pigem kleebiste kui shabloongrafiitona.

Fotodel selle loo alguses näed kasse enne ja pärast kleepimist keskkonda Tallinnas, kultuuritehases Polymer.

NB! Kuna kunsti tekitamine avalikesse kohtadesse ilma eelneva kokkuleppeta võib kvalifitseeruda vandalismiks, soovitan teose teostamise sinulgi eelnevalt kooskõlastada!


AUTOR
Piret Räni (s. 1974) on haridust ja kogemusi omandanud EKAs (stsenograafia BA, vabade kunstide MA) ning aktiivselt kunstirühmituste ['mobil] Galerii, Puhas Rõõm ja Infotankistid teoste loomes ning näitustel osaledes. Paralleelselt tööga grupeeringutes tegelenud oma projektidega, kasutades väljendusvahendeina peamiselt fotograafiat, videot ning performance'it, viimasel ajal joonistuste digitöötlust. Töö ajal teeb raamatuid. Oma loomingus peab oluliseks sotsiaalökoloogilise ning üksikisikust hooliva maailmavaate levitamist. On vaimse risustamise ja igasuguse ebavõrdsuse vastu. Koduleht www.goodwin.ee/pir

Vaata ka: Piret Räni e-näitus "21. sajandi aabits"


Piret Räni

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.