Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

Tanel Rannala retsept
INTERNETIEINE

MIS
Internetieine on samaaegselt mitmes erinevas paigas toimuv ja digitaliseeritav aktsioon - tähelepanu all on sotsiaalse ja virtuaalse keskkonna ühtsus. Internetieine on kui kõhutäis tegevuskunsti, mille puhul on olulised nii seedimise kui suhtlemise protsess.

KELLELE
Internetieine on mõeldud tegevuskunstihuvilistele, aga eelkõige lihtsalt sõpradele - et ühtsust tunda ja eakohaselt ning meeldivalt aega veeta. Osalejad võiksid olla ka positiivsete hoiakute kandjad - avatud, julged, arenemishimulised jne.


© Tanel Rannala. Internetieine (2008)
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!

VAJALIK
Selleks projektiks pane valmis oma alljärgnevad "minad".
1) Materiaalne mina - keha, rõivad.
2) Sotsiaalne mina - see, kelleks sind peetakse (igal inimesel on niipalju sotsiaalseid minasid, kuipalju on rühmi ja ringe, kelle arvamus on talle tähtis).
3) Vaimne mina - psüühiliste võimete ja kalduvuste kogum.

Hädavajalikud on ka arvuti, veebikaamera, mikrofon ja internetiühendus.

Aktsiooni õnnestumiseks on oluline mõelda, keda kutsuda. Samas - usaldada ka juhust! Tähtis on ka, et ei võetaks pidusid ja internetti ennastlukustavalt tõsiselt. Tehtavat tuleks vaadata ka eneseiroonia ja -kriitika seisukohast.

AEG
Parimaks ajaks internetieine teostamiseks pean nädalavahetust. Mõistlik on alustada 20-21 paiku, sest siis jõuab kesköö ringis suunduda edasi Levikasse (keldribaar-tantsuteek Tallinna vanalinnas) vmt. sarnase kaliibriga paika, kus end hommikuks lõplikult tühjaks tantsida, teha ruumi uneajale ja enesevirtuaalsusele.

TÖÖ KÄIK
Kirjeldan siinkohal oma internetieinet. Leppisime Helsingis elava kirjasõbraga kokku aja ja viisi, millal ning kuidas korraldada internetis pidu, mis sarnaneks üldteada ja -tuntud videokonverentsi formaadiga. Kutsusime valitud ajaks sinasõbrad ja -tuttavad endale külla.

Sõime mõlemal pool ekraani roogasid, mida olime äsja valmistanud, jõime veini ja vett - justkui oleksime istunud ühe ja sama laua taga.

Kuna taoline lähenemine interneti vahendusel toimuvate protsesside ja nähtuste tunnetamiseks oli osavõtjatele uudne, toimusid spontaansed ja mängulised tegevused, mis tekitasid minus paradoksaalseid tundmusi. Lugesin ette oma viimati kirjutatud luuletuse. Laulsime samaaegselt "Tiliseb, tiliseb aisakell" soome ja eesti keeles, segiläbi. Lavastasime ja esitasime sealsamas väljamõeldud taideetendusi üksteisele (nt. tolmuimejaga tantsimine, loomaaed aknalaual jne). Kuulasime-vaatasime youtube'ist samaaegselt popkultuuri tutvustavaid muusikapalasid ning tantsisime nende saatel ...üle virtuaalse Soome lahe.

ESITLUS
Antud projekti on soovitav teostada - ehk oma internetieinet serveerida koos väikese retseptikirjeldusega (et milles asi) Orkut
is, Facebookis või isiklikus blogis. See peaks tagama sihtrühmani jõudmise.


AUTOR
Tanel Rannala (s. 1983) on lõpetanud graafika eriala Eesti Kunstiakadeemias. Määratleb end multidistsiplinaarse tüübina, peamine tegevusvaldkond on seejuures fotograafia ja tähtsal kohal dokumentalistika. On oma osavõtlikkust üles näidanud erinevates tudengiorganisatsioonides ja Eesti Litograafiakeskuses, arendab juhendajana Sally Stuudios lapsi.


Tanel Rannala

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.