Kaasaegse Kunsti Kokaraamat | Cookbook of Contemporary Art
 
 

Virge Jõekalda retsept
EMOTSIONAALNE MINIMALISM

MIS
Minimalistliku kunsti puhul (minu tööd on teostatud sügavtrükitehnikas, aga tehnika pole siin oluline) on vorm vähendatud miinimumini nii, et see sisaldab veel vaid põgusat aimdust kujutatavast. Väga oluline on tasakaalustatud kompositsioon... tühja pinna ja kaetud pinna vahekord... Kujund võib mõjuda esmapilgul lihtlabasenagi, aga peita endas seda üllatavamaid võimalusi.

Vaataja osaleb samuti pildi ärkamises - talle jääb vabadus vastavalt oma elukogemusele ja fantaasiale pilti sukelduda. Kunstniku poolt pildile lisatud allkiri on üldjuhul samuti napp vihje vaatajale, teatud näpunäide või ka lihtsalt raamistus. Minu puhul on töö allkiri minu hingeseisundi pitser. Õnnestunud töö jääb oma lihtsuses köitvaks, ta ei tüüta, ei väsita... ja loodetavasti kõnetab ka erinevatest põlvkondadest vaatajaid.

KELLELE
Minimalistliku kunsti poole vaatab tõenäoliselt huviga inimene, kes on juba üht-teist näinud, kel on soov virvendavas reklaamivirrvarris aeg maha võtta ja pöörasest rabelemisest kuhugi kõrvale astuda. Inimene, kes unistab juba mõnda aega vaiksest oaasist, kus rahuneda ja iseennast leida. Ja kellel on suur vajadus ennast ka väljendada. Igaühel on perioode, kus ta soovib vaikust - aga siis võib jälle pidutseda, teisisõnu ekspressiivsemalt väljenduda.

VAJALIK
Suur tahtmine midagi endale olulist väljendada - nii suur nagu pealetükkiv uni või janu. Paberilehti (toonpaber või kortsus lillepaber (pakkepaber) näiteks). Mistahes vahend paberi määrimiseks: süsi (lõkkest), grafiit, tush, silmapliiats... Samuti kustutuskumm joone rikastamiseks, pooltoonide andmiseks (mitte parandamiseks).

AEG
Oluline on piisavalt pikk seni elatud elu, et oleks tekkinud sisemine vajadus millegi lihtsa järele. Töö enese teostamiseks kulub ilmselt vaid mõni emotsionaalne minut (emotsionaalne minu puhul, aga võimalik on läheneda asjale ka hoopiski kaalutlevamalt).


© Virge Jõekalda. Minu aed IV
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!


© Virge Jõekalda. Tuiked
Klikka pildil, et näha illustratsiooni suuremalt!

TÖÖ KÄIK
Millegi enda jaoks olulise tabamiseks (see võib olla aastaid painanud mõte, aga samahästi ka hetkeline hingeseisund või visioon) oleks soovitav luua, paisata endast välja terve hulk pilte nii-öelda ühe hingetõmbega. Nii moodustub rida kompositsioone; seerias tunne teiseneb, muutub loetavamaks, kujund ärkab ellu, hakkab hingama...

Kriitiline meel peaks sellise õrna protsessi jooksul olema välja lülitatud! Ei ole tarvis püüda oma tegevust tingimata analüüsida. Las läheb aega kasvõi paar nädalat enne, kui hakkad tehtu üle mõtlema, seda hindama, sõnadega nimetama. Teose aeg algab enne tegemist ja kestab pärast veel edasi - see pole üksnes vahetule teostamisele kulutatud minutid või tunnid.

Võib ka tunduda, et millegi enese jaoks olulise väljendamiseks ei ole lihtsalt kujundit. Ilmselt pole see siis veel tärganud... ja ega ei tärkagi tellimise peale! Mina usun, et kunstnik peab oskama oodata - ja tegutsema siis, kui aeg on käes. Kahtlemata võib mõne teise kunstnikutüübi puhul just ratsionaalne ja kaalutletud lähenemine kohane ja mitte takistuseks olla. Ja kõik võib täiesti vastupidi toimuda.

ESITLUS
Lõputu hulk võimalusi. Näiteks istudes pangas, kohvikus või polikliinikus paigutan mõttes seintele pildid, mida mulle meeldiks seal näha.


AUTOR
Virge Jõekalda (s. 1963) on
Eesti graafikas üks kõige jõulisema (ja samas õrnema) käega kunstnikest. Lemmiktehnikaks tugeva joonistusliku sisuga kuivnõel. Virge Jõekalda töid leiab peale Eesti muuseumide veel arvukatest kunstikogudest mujal maailmas - nagu näiteks Tama Kunstiülikool (Jaapan), Felicien Ropsi muuseum ja Frans Masereeli keskus (Belgia), Caixanova kunstifond (Hispaania), Aalto Muuseum (Soome) ja National Centre of Fine Arts of Egypt. Võtnud 1983-2008 osa ligemale 90 rahvusvahelisest graafikanäitusest ja 70 grupinäitusest 35 riigis; lisaks 35 personaalnäitust aastatel 1990-2008. Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1992.

Vaata ka: Virge Jõekalda e-näitus "Puudutus" ja intervjuu kunstnikuga


Virge Jõekalda. Foto: Loit Jõekalda

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.