24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
ARHIIV eelmised isiksused
 

Isiksus August Künnapu ja KUNSTIKESKUS.EE 12 küsimust

Selles rubriigis küsitleme oma näo ja väljakujunenud iseloomuga Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

 
Vaata pilte August Künnapu (s. 1978) teostest
 

Kes sa selline oled?
Olen valgusolend. Elukutse poolest maalikunstnik ja ajatu kultuurilehe "Epifanio" toimetaja.

Kuidas sind ära tunda, kui tänaval vastu tuled?
Olen keskmist kasvu, tumedapoolsete lühemate juustega ja rõõmsameelne. Talvisel ajal kannan oranzhi mantlit.

Kuidas sai sinust kunstnik?
Hakkasin maalima 13-aastaselt Kevade tänava kunstikoolis Riina Rahheltshiku käe all. Temalt õppisin seda, et värvide pealt ei maksa kokku hoida, vaid pigem tuleb sumada nii et küll aitab. Hiljem arhitektuuriõpingute ajal maalisin süstemaatiliselt. Õpetaja Kaido Ole utsitas 3. kursusel näitustel osalema ja ma võtsin kohe vedu.

Millega sa veel oled tegelenud ja tegeled?
Toimetan ajatut kultuuriajalehte "Epifanio", mille 7. number ilmub pea. Läbiv teema on vaimsus. Seal on intervjuu Riisipere poisi Tambet Maidraga, kes rääbib vabalt puude ja põõsastega, poeet Mathura essee Tarkovski vaimsusest, näitleja Mart Aasa mõtisklus ideaalse kohvikteatri teemadel ja Tartu Vangla poeedi Andrus Elbingu uuemat luulet
.

Kuidas näeb välja sinu tavaline tööpäev?
Tõusen 11 paiku, käin dushi all, söön jogurtit ja kaks võileiba ning joon teed. Siis kiman rattaga Tallinna kesklinnast Haabneeme ateljeesse maalima, kust naasen õhtul. Kui käsil on uue "Epifanio" numbri koostamine, siis tegelen süstemaatiliselt materjali kogumise, toimetamise ja tillukese meeskonna tuju ülevalhoidmisega. Kõige pimedamal ajal ehk detsembris võtan tavaliselt aega maha ja loen häid raamatuid ning kuulan sulnist muusikat.

Palun anna väike ülevaade oma näitustest ja muudest loomingulistest tegudest!
Minu esimene isiknäitus "September" toimus 2001 Vaal galeriis. Alates sellest ajast olen teinud kokku 16 isiknäitust ja osalnud ca 29 grupinäitusel meil ja mujal. Viimane isiknäitus "Inimene" toimus samuti Vaal galeriis, viimane grupiväljapanek "How Men Are" (kuraator Harry Pye) kestab Londonis Sartorial Contemporary Art Gallery's 5. detsembrini 2008.

Mida pead oma suurimaks saavutuseks?
Jäin rahule enda koostatud ülevaatekataloogiga (Epifanio, 2007; eessõnad Harry Pye ja Elnara Taidre), mis võtab kokku minu maaliloomingu 20. eluaastatel. Sekka mõned installatsioonid ja seinamaalid Kohtla-Nõmmel ning Lõuna-Taivanis.

Mis sulle enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi?
Kõige rohkem meeldivad säravad silmad, kõige vähem kohatine upsakus.

Sinu lemmikkunstnik, -teos?
Iidoleid ma ei tunnista, kuid hiljutisel Londoni-reisil jäi meelde maalikunstnik ja skulptor Georg Baselitzi terviklik ülevaatenäitus Royal Academy of Arts'is, eriti tema viimase aja remake'id iseenda 60ndate ja 70ndate töödest. Sümpaatsed on ka sakslanna Loretta Luxi portreefotod sissepoole vaatavatest lastest. Maalija taust on andnud talle võimsa kompositsiooni- ja värvitaju, meeldejääv on ka keskkond, kus ta oma modellidest latsekesed paigutab.

Kuskohas ja mismoodi sa puhkad?
Paar aastat tagasi käisin jalgrattamatkal Albaanias. Puhata meeldib ka Võsu suvemajas. Meeldivad on olukorrad, kus käib töö ja vile koos, näiteks mõne aasta tagune reis Taivani, kus oli aega nii endises jaapani sõjaväeosas hiigelseinamaale vormistada kui kohaliku kultuuriga tutvuda.

Mis sulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab?
Muret teeb ühiskonna allakäik praegusel "infoajastul", rõõmu valmistab uute positiivsete mõtete ja rikkumata ellusuhtumisega laste pealesünd.

Kunstnik, modell, vaataja... Kes keda kõnetab? Või hoopiski: kes kellega vaikib?
Kunstnik saab tavaliselt inspiratsiooni nii enda seest kui ümbritsevast. Ta paneb positiivse energia (tulenegu see heast modellist või lustakast fotokollaazhist või põnevast jalutuskäigust rabamaastikus) sobivasse kunstivormi. Publik saab seda energiat ammutada seni, kuni kunstiteos eksisteerib. Tekib kõikehaarav ahelreaktsioon, milles osalevad nii kunstnik, modell kui vaataja. Sündigu selliseid maailmaparandavaid reaktsioone edaspidi veelgi rohkem!

 
Küsitud ja vastatud aastal 2007
 

William Dunn. 2001 (seinamaal Kohtla-Nõmme Kaevandusmuuseumis, koos Renee Puusepaga)

Marion Jones valitseb sprindirada ja Sydney tänavapilti. 2002 (akrüül, lõuend)
 

Lõbus kass. 2004 (akrüül, lõuend)

Kassipoeg. 2004 (akrüül, lõuend)
 

Autoportree. 2006 (akrüül, papp)

Puusöepõletajate workshop. 2005 (akrüül, puit)
 
 

Lõbus seltskond. 2007 (akrüül, lõuend)
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.