24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
ARHIIV eelmised isiksused
 

Isiksus Mari Roosvalt ja KUNSTIKESKUS.EE 12 küsimust

Selles rubriigis küsitleme oma näo ja väljakujunenud iseloomuga Eesti kunstnikke ning katsume leida lõuendi, kipsi või monitori tagant üles lihast ja luust inimese.

 
Vaata pilte Mari Roosvalti (s. 1945) teostest
 

Kes sa selline oled?
Ma püüan olla positiivne. Olen vilgas ja kiire reaktsiooniga ning vastan liiga otse. Mõnda inimest see ehmatab ja solvab. Olen äkkvihaga, kuid unustan kohe ja vimma ei pea.

Kuidas sind ära tunda, kui tänaval vastu tuled?
Olen keskmist kasvu, peene kondiga, ümarik. Rüht jätab soovida. Riietun klassikaliselt, kuid armastan mingit trendi-lisandit, koloriiti ja ehteid. Kunagi ei tule ma välja nii, et mul poleks midagi kaelas või puuduks sõrmus ja käevõru - kui unustan, siis on paha päev.

Kuidas sai sinust kunstnik?
Küllap oli see geenides. Tahtsin küll saada algul kinokunstnikuks. Sellepärast vist olen olnud fotolembeline.

Millega sa veel oled tegelenud ja tegeled?
Mul on nagu kaks elu. Olen hingelt kunstnik ja kauaaegne pedagoog. Nüüd juba üle 15 aasta administraator.

Kuidas näeb välja sinu tavaline tööpäev?
Mul on nii palju kohustusi, et raske kirjeldada. Hommikul armastan magada vähemalt kella üheksani. Siis kiirustan, et tegeleda ühiskondliku tööga, milleks on Eesti Maalikunstnike Liidu juhtimine. Suurem kohustus ja mure on Evald Okase Muuseumi hingeshoidmine. Kusagil päeval jõuan oma lepingulisele admistratiivsele tööle Eesti Kunstiakadeemias; seal on ka mõningad tunnid anda. Koju jõuan tavaliselt kella üheksaks õhtuks. Loominguga tegelemine on jäänud viimastel aastatel põhiliselt laupäevaks, pühapäevaks. Looming on minu elu mõte ja vajadus.

Palun anna väike ülevaade oma näitustest ja muudest loomingulistest tegudest!
Kunstihariduse omandasin Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille lõpetasin maali erialal 1969. Näitustel esinen alates 1970. aastast. Eesti Kunstnike Liidu liige olen aastast 1979, Eesti akvarellistide ühenduse liige aastast 2002, Eesti Maalikunstnike Liidu esimees aastast 2006.

Isikunäitused 1979, 1985, 1995, 2003 Tallinna Kunstihoone galeriis. Ligi 30 näitust Eestis, Soomes, Hollandis, Saksamaal. Ühisnäitused: Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Maalikunstnike Liidu, Eesti Akvarellistide Liidu aastanäitused; Vilniuse maalitriennaalid, Balti akvarellitriennaal; osavõtt ühisnäitustest Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Türgis, Hollandis ja mujal.

Tunnustused: Balti akvarellitriennaali diplom (1997), III preemia rahvusvahelisel biennaalil "Neues aquarell" (2001), Konrad Mäe preemia (2006). Töid kunstikogudes: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, NSVL Kultuuriministeerium, Tallinna linna kunstikogus. Erakogud Eestis, Soomes, Rootsis, Austraalias, Kanadas, Prantsusmaal, Saksamaal, Hollandis, USAs.

Mida pead oma suurimaks saavutuseks?
Raske öelda. Olen liikunud järjepidevalt abstrakse kunsti suunas. Tunnetus, koloriit, faktuur, valgus ja kompositsioon - see kõik on tähtis. Olen saavutanud teatud tehnilise osavuse.

Mis sulle su enda juures kõige rohkem meeldib / ei meeldi?
Meeldib see, et olen võimeline muutuma, uuenema, hindama kaasaegset kunsti. Ei meeldi teatud närvilisus.

Sinu lemmikkunstnik, -teos?
William Turner - valgusemeister. Anselm Kiefer - faktuur. Gerhard Richter - maalilisus.

Kuskohas ja mismoodi sa puhkad?
Ma ei oska puhata. Aktiivne puhkus - reisimine.

Mis sulle muret teeb ja mis rõõmu valmistab?
Muret teeb, et elu on kiireks läinud. Rõõmu valmistab see, et elu on paremaks läinud. On võimalik saada, mida tahad - kui on raha ja energiat.

Milleta pole kunsti? Kuidas on kunst?
Kunst on uue kujundi loomine lähtudes reaalsetest impulssidest, läbi oma kogemuse, allutatuna teatud reeglitele. Terviklik kunstiteos, millel on eeldusi mõjuda publikule (positiivselt või negatiivselt). Kui ei ole loovust, siis ei ole ka kunsti.

 
Küsitud ja vastatud aastal 2008
 

Fragment (1984)

Ringkäik (1993)
 
   

Jälg (1998)

Märk XI (1998)
 

Persoon (1999)

Koht 6 (2003)
 
 

Koht VI (2003)
 

Fraas XII (2004)
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.