24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
 

Loit Jõekalda VARJU JA VALGUSE VAHEL (15.02.-30.04.2009)
Kui kunsti keerukust on raske mõõta, siis lihtsuseotsingud kerkivad seda enam selgelt esile. Kes ei teaks Malevitshi kuulsat "Musta ruutu" – lihtsamaks enam minna ei saa. Vahest ainult visuaalse kujutise asendamine sõnaga või teose täielik puudumine kui teos suudavad sellega võistelda. Silmaga nähtav lihtsus ja sisuline lihtsus ei pruugi aga sugugi kattuda – vormilt lakooniline taies võib esitada olemuselt keerukat ja kompleksset ideed ning samas võib väga lihtne mõte leida väljenduse silmapõhja kriipivalt rikkaliku pildi näol.

Vastuolud ongi väga toredad – neist kasvab inspiratsiooni ja intriige nii kunstniku kui vaataja jaoks. Ka käesoleva e-näituse autor Loit Jõekalda on kohati lausa ekstreemselt vastuoluline looja. Ühest küljest kunstnik, kes ei väsi uurimast, kopeerimast ja taaskasutamast ennemuistsete soome-ugrilaste kaljujooniseid. Teisest küljest eesti graafika maksimalist-malevitsh. Või pigem hoopis Auguste Rodin – sest kas ei meenuta Jõekalda paljast, muserdatud ja kägardatud paberist teosed kuulsa prantslase sõrmede vahel vahana voolitud marmorit? Tõesti, kas saab üks graafik, kes peaks neitsilikult valgele paberile jooni ja jutte vedama, käituda selle püha valge pinnaga veel sõgedamal ja karmimal moel? Tulemuseks on ...dramaatiline abstraktsionism! Või on Jõekalda hoopiski Pollocki mõttekaaslane – ainult et tema ei pritsi põgusalt värvi, vaid keevitab, söövitab, pleegitab, ilmutab ja kinnitab... Olgu, ärgu mõjugu need kuulsad nimed koduse kunstniku labase meelitamisena. Seda polegi tarvis. Loit Jõekalda on mees, kes ei kohku tagasi kontseptsiooni lävel – ning valdab seejuures oma ainest täie rauaga.

Vano Allsalu
Loit Jõekalda ja käesoleva näituse kohta loe veel... | saada Loit Jõekalda teostega e-kaarte
Klikka märgitud töödele, et vaadata suuremalt!
 
 
Paljas paber
 


     
          
          
          
     
     
     
 
Peegeldus
 
     
     

Ilmutus

Kinnitus

Kinnitus
     
     

Ilmutus

Ilmutus

Kinnitus
     
     
     
 

Jälg
 
     
Käesoleval e-näitusel eksponeeritud tööd on valminud ajavahemikus 1990ndad kuni 2008.
Loit Jõekalda (s. 1951) on lõpetanud EKA graafika erialal (1986). Vabakutseline kunstnik. Eesti Vabagraafikute Ühenduse juhatuse esimees, Muinastaide Seltsi juhatuse liige. Kureerinud terve rea näitusi (nt. joonistustenäitus "Improvisatsioon" (Tallinna Kunstihoone 2006), rahvusvaheline graafikakonverents Impact-5 (koos Vappu Thurlowiga, Tallinn 2007); tulemas joonistustriennaal MANU PROPRIA, 2009), edendanud ja esindanud eesti graafikat meil ja mujal. Eksperimendilembese loojana kasutab oma loomingus traditsiooniliste sügav- ja kõrgtrükitehnikate kõrval ka erinevaid fotomenetlusi, frotaazhi, polümeertrükki ja tsüanotüüpiat, loob graafilisi installatsioone ning dokumenteerib eelajaloolisi kaljujooniseid. Loe ka intervjuud kunstnikuga rubriigis ISIKSUS.
 

Paljal paberil moonduvad kujundid valguse ja varju vahel. Reljeefide vormiharjad püüavad valgust, mille langemist takistavate vormide vahele peituvad varjud otsivad sealt põhjatut pimedust. Paljas paber vajab mõlemat.

Pimeduses hoitud tundlikke pindu mõjutab ILMUTUS, mis valguses püsimajäämiseks KINNITUST ootab. Sõltudes ajast ja keemilistest mõjutustest muudab protsess kujundeid, kuni hävingu jäänused taas uue visuaalse improvisatsiooni sünnitavad. Kas leidub aega süvenemiseks, nähtamatu tajumiseks, vaikuse kuulamiseks?

Loit Jõekalda, 2009

 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.