24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 

NAGU PÄRIS! Sally Stuudio fotorealismi kursuse tööd (15.01.-31.03.2009)
Lihtsad inimesed näivad hindavat kunstiteose juures eelkõige seda, kas kujutatu on "nagu päris" – taasesitab võimalikult äratuntavalt ja üks-ühele ümbritsevat tegelikkust. Kui ka pildi süzhee on fantastiline, olgu inimesed, loomad ja lilled kindlasti ausalt ja peene pintsliga välja maalitud! Ent samas on püüdlus vahetu ja täpse kujutamise poole ka "kõrge kunsti" üks alustalasid – olles näiteks selliste suurte kunstihoovuste nagu renessanss ja realism "kaubamärgiks", rääkimata 60. aastate lõpus popkunstist välja kasvanud fotorealismist ja viimastel aastatel üha jätkuvat taastulekut nautivast uuemast hüperrealismist. 20. sajandi modernistlikud kunstihoovused on neid põhimõtteid korduvalt ja mitut moodi pahupidi keeranud, tühistanud ja naeruvääristanud, ent kunsti olemusliku elemendina ei paista tõetruu kujutamisviis küll kavatsevat kuhugi kaduda...

Noh ja lõpuks taandub ikkagi kõik küsimusele "kuidas" – kesine töö ajab vaataja haigutama ja tekitab kolleegides kaastunnet, kui aga autor suudab oma loomingusse panna seda müstilist koostisosa, "miskit", mis teeb kunstist kunsti, kiidavad ka konkureerivate kunstiparteide esindajad. Üldiselt peetakse realistlike kujutamisoskuste heal tasemel valdamist suureks asjaks – sest selleks peab tegijal olema nii "kätt" kui "silma". Ja eks ole need oskused ka klassikalise kunstihariduse koostisosaks, ja tavapäraselt tuleks neid treenida aastaid, valu ja vaevaga. Seega võiks arvata, et kunstihuviliste ja -harrastajate haardeulatusest jääb taoline "imetegu" välja – nemad piirdugu klotside-kuupide, väikeste lillede ja värvimeeleolude maalimisega.

Ent tegelikkus kinnitab vastupidist – ja seda kohe siinsamas, käesoleva näituse varal. Nimelt käib Sally Stuudios laste-noorte kõrval maalimas ka hulk tublisid täiskasvanuid – enamasti päris kunstikaugete alade esindajaid. Tööd tehakse kord nädalas, 3 akadeemilist tundi korraga. Erinevate juhendajate käe all võetakse ette ülesandeid realistlikust natüürmordist abstraktsete kompositsioonideni. Nii valmisid möödunud sügisel Anniki Kari juhendamisel fotorealistliku maali kursusel ka allpool eksponeeritud tööd.

Anniki Kari: "Ma arvan, et see, kes tahab maalida või joonistada ongi selles andekas. Kui ma esimeses tunnis näitasin õpilastele varasema Sally Stuudio fotorealismi-kursuse töid, ahhetasid nad ja ei uskunud, et saavad ise ka hakkama. Aga mina olin enesekindel ja ütlesin, et küll saavad. Enamus osalejatest maalis õlivärvidega elus esimest korda, mõned neist olid siiski enne osalenud päris mitmel maalikursusel ning kursis akrüüli ja akvarelliga.

Ma tegin esimeses tunnis väga põhjalikku selgitustööd teemal, missugust fotot valida – mida on kergem ja mida keerulisem maalida. Viimaks võtsid paljud oma töö aluseks endapildistatud foto – see annab teosele lisaväärtuse. Mul on hea meel tõestada, et selleks ei pea õppima maali iga päev ja kokku 4 aastat akadeemias, et suuta maalida fotorealistlikus laadis. Ma usun, et siit kogemuse saanud maalijad mõistavad, et kunsti tegemisel on vaja lisaks igapäevasele tööle veel seda salapärast “miskit” - ja see on võib-olla igaühes meist peidus. Ise olen ka väga rahul oma õpilastega, nad olid sellised positiivsed. Meil on plaanis jätkukursus, kus tahame proovida julget ja maalilist lähenemist fotorealismi raames."

Vano Allsalu
Sally Stuudio kohta loe veel... | Sally Stuudio täiskasvanute kursused 2008/2009 | saada selle näituse piltidega e-kaarte
Klikka märgitud töödele, et vaadata suuremalt!
     

Karin Ellik

Evelin Kärber
     
     
     

Tiina Aavik

Kadriann Pikkat

Tuuli Koppel
     
     

Kaie Kruus

Kirsti Sinissaar
     
     
     

Kai Valentin

Riina Tammsalu
     
     
     

Margus Kulden

Kati Ehasoo

Eve Mahhov
     
     
     

Rita Raudsepp

Marge Pärnamägi
     
     
     

Martina Niin

Nele Arro
 
 

Ülle Volkova
     
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.