24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 
 

MIS ON SINU ASI? (10.08.-30.09.2009)
Ütle mulle, kes on sinu sõbrad ja ma ütlen, kes oled sa ise, teab populaarne rahvatarkus. Meie asises maailmas kehtib see üha enam ka inimese asjade (vara, esemed, kraam, stuff jne.) kohta. Omades teatava välimuse, omaduste ja väärtusega esemeid, signaliseerime kaaskodanikele nii mõndagi oma sotsiaalse staatuse, huvide ja kavatsuste kohta. Kultuurne olemine tähendab eelkõige valikute tegemise ja paremal juhul ka kombineerimise oskust. Seda, kes me oleme täna, kujundavad mitte üksnes minevikus tehtu ja kogetu, vaid ka meie omanduses olev – nii oluliseks peetavad, märgilise tähtsusega staatus-, kultus- ja mälestusasjad kui igapäevased tarbe- ja pisiasjad. Ning eks ava meid ümbritseva asjade kuningriigi keerukat ja kohati õige vastuolulist hingeelu kenasti mõiste "oluline pisiasi" see kõige tähtsam mutrike, tänu millele masinavärk üldse liigub... aga võib ka logisema hakata ning seiskuda.

Ühe parajalt põgusa, ent samas kireva ja kõneka sisselõike sellesse teemaderingi tegi käesoleval kevadel Eesti Kunstiakadeemias toimunud rahvusvaheline tudengiprojekt. Täpsemalt oli tegemist juba mõnda aega Eestis tegutseva USA interdistsiplinaarse kunstniku Ernest Truely poolt juhendatud kursusega, mille väljundiks sai näitus Kultuuritehases Polymer (25.04.-8.05.2009). Väljapanek ise sai alguse tühjas galeriis ning täitus külastajate poolt panustatud esemetega. Nimelt palusid korraldajad tuua igal tulijal näitusele ühe asja, millega tal on seotud midagi meeldivat ning ise oma ese ka sildistada ning kirjeldada.

Projekti ühe eestvedaja Karen Lepage'i sõnul paljastas iga eseme väljavalimine kui akt midagi selle omaniku isikupärast elulises ja olemuslikus plaanis. "We believe this is the root of culture," rõhutas ta viidates projekti sügavamatele allhoovustele. Projektis osalesid: Sigita Kavaliauskaite (Leedu), Karen Lepage (USA), Eva Pelechova (Tshehhi), Joao Rolaca (Portugal), Ernest Truely (USA), Helen Unt (Eesti), Marijke van der Laan (Holland) ja Nicolas Verbrugghe (Prantsusmaa).

Vano Allsalu
Vaata ka: näitus inglise keeles DO YOU HAVE THE THING?
Klikka märgitud töödele, et vaadata suuremalt!
     
     

No. 20
Nimi: Pille
Pealkiri: Pinal
Kirjeldus: puudub

No. 56
Nimi: Karl
Pealkiri: Kamm
Kirjeldus: Leidsin, kasutasin, andsin heategevuseks.

No. 62
Nimi: Oli
Pealkiri: Gay Play
Kirjeldus: Gay Day with Fair Play.
     
     
     

No. 6
Nimi: Helen
Pealkiri: Elevant
Kirjeldus: Tänu minu elevandile oli minu elu esimene sõna "elevant".

No. 14
Nimi: Kivi
Pealkiri: Jalats
Kirjeldus: Kõnnin, kuhu tahan.

No. 27
Nimi: Ivana
Pealkiri: Kaitsevahend
Kirjeldus: Minu parim sõber möödunud nädalal.
     
     
     

No. 5
Nimi: Joao
Pealkiri: Kampsun
Kirjeldus: Kampsun, mille minu ema tegi mu isale kakskümmend aastat tagasi.

No. 32
Nimi: Leena
Pealkiri: Minu ribid
Kirjeldus: Arvasin, et murdsin oma ribid, kuid asi polnudki nii hull.
     
     
     
   
   
   
Ülevaade näitusel eksponeeritud esemetest.    
     
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.