24h galerii
Kunstiteadlikkuse Keskus
tagasi avalehele
 

KUNSTIKESKUS.EE soovitab: huvitav kunst

Selles rubriigis tutvustame eripalgelisi kunstnikke, kellest mõni on päris kuulus, mõni pigem mitte. Igatahes ei jäta nende looming ükskõikseks. Täiendame seda rubriiki jõudumööda – kui tahad mõnd kunstnikku soovitada, meili info[at]kunstikeskus.ee

 
 

Wolfgang Tillmans (s. 1968) on saksa kunstnik, kes elab ja töötab Berliinis ja Londonis. Olles väljendusjõuline fotokunstnik, on Tillmanns samas ka meister installatsioonide alal. Aastal 2000 pälvis ta maineka Turneri kunstiauhinna (Turner Prize), olles seejuures esimene mitte-inglise kunstnik ning esimene fotograaf selle saajate hulgas (auhinda antakse välja aastast 1984). Tillmansi loomingust on antud välja arvukalt raamatuid. Muuhulgas on teda nimetatud ka oma põlvkonna üheks mõjukaimaks dokumenteerijaks, iseäranis aga Londoni klubi- ja gay-skeene jäädvustajaks. Samas on kahtlemata samuti lummavad tema maastikud, jäädvustused lihtsatest esemetest või lausa abstraktse koega tööd.

Lingid:
www.tillmans.co.uk
en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Tillmans
www.artnet.com/artist/16647/wolfgang-tillmans.html
www.guardian.co.uk
www.artinfo.com/news/story/25314/wolfgang-tillmans/


© Wolfgang Tillmans. paper drop (star) III. Repro: www.artnet.com
 

Max Beckmann (1884-1950) on üks mõjukamaid 20. sajandi saksa kunstnikke. Tema loomingut seostatakse ekspressionismiga (millest ta ise end distantseeris) ning uusasjalikkusega (Neue Sachlichkeit). Beckmann tegutses ühtviisi jõuliselt nii maalija, graafiku kui skulptorina - aga samuti kirjanikuna. Läbivaks jooneks tema loomingus on autoportreelisus - kunstnik sekkub seeläbi õige erinevatesse situatsioonidesse. Ning Beckmanni motiivid on kohati õige eriskummalised - neis segunevad asjalik igapäevasus ning vanad müüdid, idüll ja nostalgia ning pahaendelised stseenid keldritest ja piinakambritest. Weimari Vabariigi ajal kuulsust kogunud, sattus Beckmann koos paljude teiste modernistliku kunsti suurkujudega natside põlu alla kui "mandunud kunsti" esindaja. Beckmanni tõeline suurus ja samuti rahvusvaheline kuulsus on esile tulnud eelkõige viimastel aastakümnetel. "Suurim saladus kõigist on tegelikkus," olevat kunstnik ise öelnud.

Lingid:
stlouis.art.museum/emuseum
en.wikipedia.org/wiki/Max_Beckmann
www.artchive.com/artchive/B/beckmann.html
www.artcyclopedia.com/artists/beckmann_max.html
www.moma.org/collection/artist.php?artist_id=429
www.germanexpressionism.com/printgallery/beckmann/index.html
www.artnet.com/artist/2202/max-beckmann.html


© Max Beckmann. Christ and the Woman Taken in Adultery. Repro: stlouis.art.museum
 

Kaisu Koivisto (s. 1962) on soome kunstnik, kes kasutab oma objektide ja installatsioonide loomisel näiteks vanu nahkmantleid. Paneb südamerahuga kokku nunnude kaisuloomade pehmuse ja sado-maso sümboolika. Lisagem siia juurde hiiglaslikud traadist seened või selliste materjalide nagu pronksi, vineer ja maasikamoosi üheaegne kasutamine... Samas ei aja Koivisto taga mingit põgusat skandaalsust - selleks on tema tööd liiga siirad ja tunderikkad.

Oma loomingut on ta näidanud ka Eestis (Kumus 2006 ja Tartus LOOV galeriis 2010). "Minu väikefiguurid jälgivad vaatajat mõistatuslikult oma klaasist silmadega. Olen inspiratsiooni saanud popkultuuri kangelastest nagu Batman, Spiderman ja Superman. Kuigi Leatherman'id on grotesksed ja liialdatud, on nad samas ka üsna humoristlikud ja koomilised. Nad ei ole superkangelased, vaid pigem kaitsetud väikesed olendid," selgitab Koivisto. "Oma aja ära elanud orgaanilised materjalid nagu nahk, loomade luud ja sarved kannavad kulumise märke, neil on kriimustused, praod ja plekid. Kasvu ja hävingu protsess on seega nähtav. Olen huvitatud ambivalentsest esteetilisusest, samaaegselt atraktiivsusest ja jälkusest, sünteetilisest ja orgaanilisest."

Lingid:
www.kaisukoivisto.com
fi.wikipedia.org/wiki/Kaisu_Koivisto
www.whitewallgalleries.com


© Kaisu Koivisto. Blue Leatherman (2009. detail).
Repro: www.kaisukoivisto.com
 

Doug Hyde (s. 1972) on kunstnik, kelle loomingust rääkides ei saa mööda viimastel aastatel poulaarseks muutunud väljendist "nunnumeeter põhjas". Isikupärases pehmelt pastelses laadis käsitleb Hyde lapsikuseni lihtsaid ja samas südantsoojendavaid motiive inimeste igapäevaelust - pereidüll, lemmikloomad, rõõm kingisaamisest, esimene kohting armsamaga... Läbiva figuurina askeldab nii tema piltides kui skulptuurides seejuures tegelane, kelle näos lehvib meile kõigile tuntud Smiley moonaliisalik naeratus. Aastal 2005 pälvis Doug Hyde Suurbritannias tiitli “Best Selling Published Artist” - ning tema populaarsus vähemasti oma arvukate fännide seas pole sellest ajast küll sugugi kahanenud.

Lingid:
www.doughyde.com
www.doughydeyourstruly.com
www.whitewallgalleries.com


© Doug Hyde. Big bear. Repro: www.doughyde.com
 

Xavier Pick (s. 1972) on sõjakunstnik. See on eesti kunstimaailmas (tuleks vist lisada, et õnneks?) tundmatu amet - ent laias maailmas leidub päris palju neid, kes "kunstiliste ajakirjanikena" talletavad pingekolletes toimuvat. Mõnevõrra on nende jäädvustused sarnased kohtusaali-piltidele - nimelt tegutsevad kohtuistungitel mõneski riigis fotografeerimine keelu tõttu samuti kiired ja osavad kunstnikud, kes püüavad pildile süüaluste, tunnistajate ja õigusemõistjate emotsioone. Sõjatemaatika leiab muidugi laialdast kajastamist tipp-fotoreporterite poolt, ent kunstnike tõlgendused lisavad asjale uusi dimensioone ning panevad mõtlema. Xavier Pick veetis 2008. ja 2009. aastal mitmeid nädalaid koos briti üksustega Iraagis ning lõi nähtu põhjal rea töid, milles hetke tabamine on huvitavalt ühendatud jõulise ja emotsionaalse maalilaadiga.

Lingid:
www.xavierpick.co.uk
en.wikipedia.org/wiki/Xavier_Pick
www.bbc.co.uk


© Xavier Pick (2008). Repro: www.bbc.co.uk
 

Gerhard Richter (s. 1932) on üks tuntumaid kaasaegseid saksa kunstnikke - multitalent, eksperimentaator ja mõtleja. Sündis Dresdenis, põgenes Lääne-Saksamaale veidi enne Berliini müüri kerkimist. Richter on oluliselt kujundanud foto kasutamise printsiipe maalikunstis 60ndatest tänaseni, kujutades muuhulgas nii mudaigavaid halle maju, kihutavaid hävituslennukeid kui mäetippe. Oli üks kunstnikest, kes tõi mängu mõiste "kapitalistlik realism". 80ndatel hakkas ta lõuenditele lähenema pastoosse värvi ja abstraktsete pinnajaotustega, hiljem on taas mänginud päevapiltidega - muutes ilmselgelt maali kaudu ka seda, kuidas mõistame fotograafiat. Pole liialdus öelda, et täna pälvib enamik Richteri töödest kunstiavalikkuse teravdatud tähelepanu ja imetlust - ning teda peetakse üheks kõige huvitavamaks kaasaegseks maalijaks just kontseptuaalses plaanis.

Lingid:
www.artchive.com
en.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Richter
www.artnet.com


© Gerhard Richter. Merevaade (pilvine) (1969). Repro: www.artchive.com
 

Portree on läbi sajandite olnud üks tähtsamaid kunstizhanre - Euroopas eriti hilisest keskajast kuni fotograafia leiutamiseni. Just siis laskis lugematu hulk aadli ning kodanluse esindajaid oma näolapid kunstnikel üles maalida. Eks sündis nii ka maailma populaarseim maal - Leonardo da Vinci ülikuulus "Mona Lisa". Omamoodi täiuslikkuseni jõudis nimnäo kujutamine aga juba Egiptuse vaaraode juures, rääkimata klassikalistest Rooma portreeskulptuuridest. Vanima arvatava inimnäo kujutise vanuseks hinnatakse koguni 27 tuhat aastat (leitud Vilhonneur' grotist Prantsuse linnakese Angouleme'i lähistel) - tõsi, sealne üksnes paarist kriipsust koosnev pilt näib esmapilgul kuuluvat pigem abstraktse kunsti valda.

Ka nüüdiskunstis on portreel jätkuvalt oma kindel koht - ehkki oluliselt on avardunud nii mõiste piirid kui inimnäo edastamiseks rakendatavad kunstilised võtted. Üheks põnevamaks portreetegijaks nüüdisajal on kahtlemata Frank Auerbach (s. 1931) - juudi päritolu kunstnik, kes lapsena läkitati Kindertransport'i programmi raames Inglismaale ning kelle vanemad hukkusid koonduslaagris. Kunstniku elukaaslaseks ning modelliks oli pikki aastaid temast 15 aastat vanem Estella Olive West (E. O. W.), hiljem ka abikaasa Julia Wolstenholme. Oma väga isikupärase käekirja, lausa maniakaalse maalilisuse ning huvitava ekspressiivse vormikäsitluse kaudu kujunes Auerbachist üks tunnustatumaid briti portreemaalijaid Francis Baconi kõrval. Tihtipeale monokroomsete portreede kõrval moodustavad samuti väga jõulise, ent tunduvalt värvikama osa tema maastikukujutused.

Lingid:
www.tate.org.uk
pintura.aut.org
en.wikipedia.org/wiki/Frank_Auerbach
www.artnet.com


© Frank Auerbach. Head of E. O. W. IV (1961). Repro: Wikipedia


© Frank Auerbach. Head of Julia (1960). Repro: Wikipedia

 

Fracis Bacon (1909-1992) oli kunstnik, kellest sai üks 20. sajandi mõjukamaid mehi figuuri ja portree kujutamise valdkonnas - omamoodi "inimhingede insener" ning uudsele vormikaanonile alusepanija. Alustanud sisekujundajana, võttis tema kunstnikukarjäär küllaltki pikalt hoogu - läbimurdeks kujunes aastal 1944 esitletud triptühhon "Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion". Ristilöömise temaatika kõrval leiame Baconi loomingust näiteks maaliseeria karjuvate paavstidega - ja otse loomulikult hulganisti autoportreid ning tavaliste inimeste jäädvustusi. Baconi tähendust ja mõju kaasaegsele kunstile näitab kahtlamata ka üks rahanumber - 14. mail 2008 müüdi tema "Triptühhon" (1976) rekordilise 55 miljoni naelsterlingi eest Vene miljardärile Roman Abramovitshile - selle hetkeni kõrgeim hind, mis eales makstud II maailmasõja järel loodud kunstiteose eest.

Lingid:
www.francis-bacon.com
en.wikipedia.org/wiki/Francis_Bacon

www.artnet.com
www.ibiblio.org
pinkfreudian.tripod.com/archivebacon.html
www.geocities.com/pantherprousa/bacon


© Francis Bacon. Study for a Self-Portrait (1985–86). Repro: Wikipedia

 

Takashi Murakami (s. 1962) on üks mõjukamaid tegijaid kaasaegses jaapani kunstis. Ta töötab maali, skulptuuri, installatsiooni ja video valdkonnas ning ühendab popkultuuri motiive traditsioonilise jaapani pildikeele tasapinnalisuse ja mustrilisusega. Murakami loomingus põimuvad talle ainuomasel viisil kõrg- ja massikultuuri ilmingud, igapäevaelu ja fantastilised imaginaarsed maailmad - ning pole midagi üllatavat selles, tema kunsti austajate hulgas leiab niihästi elitaarseid kunstikogujaid kui urbanistlikku linnanoorsugu. Samuti ilmutab kunstnik oma kujundeid jõudsalt kommertstasandil - tõepoolest, miks mitte lubada endale lõbusat Murakami T-särki või võtmehoidjat?

Lingid:
www.takashimurakami.com
en.wikipedia.org/wiki/Takashi_Murakami
www.artnet.com


© Takashi Murakami. Repro: www.bbc.co.uk
 

Norman Rockwell (1894-1978) oli ja jääb kindlasti üheks ameeriklaste poolt armastatuimaks kunstnikuks. Muuhulgas saavutas Rockwell suure kuulsuse oma igapäevaelust jutustavate kaanepiltidega ajakirjale The Saturday Evening Post - ja seda enam kui neljakümne aasta jooksul! Tollaste piltide sisus võib meie jaoks olla mõndagi naljakat - ent nende looja ülim meisterlikkus omal alal on vaieldamatu.

Lingid:
www.normanrockwell.com
www.nrm.org
en.wikipedia.org/wiki/Norman_Rockwell


© Norman Rockwell. Repro: www.normanrockwell.com
 

Mõiste "tänavakunst" viitab üldiselt millelegi justkui vähemväärtuslikule kui "galeriikunst". Ometi on selleski vallas olemas tipptegijad, kelle oskused ja ideerikkus annavad silmad ette väga paljudele "korralikele" kolleegidele... Kurt Wenner on kindlasti üks neist. Alustanud tänavamaali viljelemist 1982. aastal Roomas, on mees välja töötanud unikaalse võttestiku, mille tulemuseks väga mõjus ruumilisuse illusioon tema põranda- ja muudeski tasapinnalistes maalides. Inspiratsiooni on Wenner seejuures saanud renessansimeistrite loomingulisest varasalvest, täpsemalt anamorfoosist. Muuseas, enne tänavakunstnikuks hakkamist joonistas ta NASA tarbeks igasugu ulmelisi motiive...

Lingid:
www.kurtwenner.com
en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Wenner
en.wikipedia.org/wiki/Anamorphosis
www.european-street-painting.com


© Kurt Wenner. Hiiglane. Repro: www.kurtwenner.com
 

Julian Opie (s. 1958) on üks kuulsamaid kaasaegseid briti kunstnikke. Tema geniaalselt lihtne vormikeel, mis leiab kunstniku poolt rakendamist nii inimfiguuride kui näiteks maastike puhul, pole kiretu ja formaalne, vaid pigem suisa soe ja meeldivalt inimlik. Seda vaatamata sellele, et (otse loomulikult) kasutab Opie oma kujundite lihtsustamisel arvuti abi.

Lingid:
www.julianopie.com
www.tate.org.uk
www.barbarakrakowgallery.com
www.jca-online.com


© Julian Opie. Ruth Smoking 5. Repro: Mike Snelle Fine Art
 

Banksy (s. 1974?) on kuulus pesudoanonüümne briti graffitikunstnik. Tema tegelik isik on jäänud suuresti saladuseks, ehkki mehe "tükkide" hulka kuulub lisaks paljude taidurlike shabloongraffitite loomisele oma "Mona Lisa" (kollase smailiga näo asemel) ootamatu eksponeerimine Louvre'is ja ilmumine Sothebys' oksjonile pingviinikostüümis. Ning pole vist põhjust üllatuda, et tema tihtipeale satiiriliselt poliitikasse, kultuuri ja moraali sekkuvate taieste hinnad oksjonitel üha kerkivad ja kerkivad. Isegi sellise töö, mille tekst irvitab ostjate üle: "I Can't Believe You Morons Actually Buy This Shit." Ent samas valutab Banksy südant tõsiste probleemide üle - nii maalis ta Iisraeli poolt Läänekalda palestiinlaste vaoshoidmiseks püstitatud betoonist turvatarale õdusaid väikekodanlikke vaateid tugitoolide ja "akendega", millest paistavad palmid ja muu ilu.

Lingid:
www.banksy.co.uk
www.artofthestate.co.uk
www.warholvsbanksy.com


© Banksy. Repro: Wikipedia
 

Blek le Rat (s. 1951), kodanikunimega Xavier Prou on ühena teerajajatest avaldanud suurt mõju tänapäevase graffiti ja üldse "geriljakunsti" arengule. Kuulub Banksyga samasse raskuskategooriasse (ning on mitmeski mõttes tema eelkäijaks ja mõjutajaks). Tudeerinud maali ja arhitektuuri.

Lingid:
bleklerat.free.fr
blekmyvibe.free.fr
www.swindlemagazine.com
www.artnet.com


© Blek le Rat & Sybille Metze-Prou
 

Giotto (1267–1337) oli üks Itaalia renessansi esi-isadest ning ühtlasi paljusid hoopis hilisemaid kunstnikke isnpireerinud ja oma lihtsa, kohati rohmaka, ent väga mõjusa vormikeelega mõjutanud mees.

Lingid:
www.abcgallery.com
en.wikipedia.org/wiki/Giotto_di_Bondone
www.wga.hu
sunsite.icm.edu.pl


Giotto. Deemonite väljaajamine Arezzost (detail). Fresko (Püha Frantsiskuse kirik, Assisi, Itaalia)
 

Gary Hume (s. 1962) on üks juhtivaid tegelasi liikumises Young British Artists. Tema töödele on iseloomulikud eredad toonid ja lihtsad värvipinnad ning ülima lihtsuseni taandatud kujundlikkus, sinna juurde sageli melanhoolne ilukäsitlus.

Lingid:
White Cube
www.artnet.com
Turner Prize History
MoMA


© Gary Hume. Tony Blackburn. Repro: White Cube
 

Odd Nerdrum (s. 1944) on on intrigeeriv Norra maalija, kelle mõnedki tööd näevad välja sajand-paar vanemad. Ennast teadlikult kitshi-maalijaks positsioneerinud kunstnik esitab lugusid, milles põimuvad mütoloogia, fragmendid kunstiajaloost ning tema enda elusündmused. Tulemuseks unikaalne ja tihtipealne pahaendeliselt mõjuv maastik, kus kohtuvad reaalsed ja nägemuslikud tegelased ja sündmused, religioossest kunstist tuttavad motiivid ja kriminaalkroonika räiged episoodid.

Lingid:
www.nerdrum.com
en.wikipedia.org/wiki/Odd_Nerdrum
www.kitschforum.no
www.forumgallery.com


© Odd Nerdrum. Tüdruk lokkidega. Repro: www.nerdrum.com
 

Ameerika kunstnik John Currin (s. 1962) on peamiselt tuntud oma satiiriliste figuurimaalide poolest, mis tegelevad seksuaalsete ja sotsiaalsete teemadega. Mõjutusi ja inspiratsiooni saab ta väga erinevatest allikatest nagu renessansiajastu kunst, kaasaegsed laiatarbeajakirjad ja moemaailm.

Lingid:
Gagosian Gallery
www.slate.com
BBC
www.artnet.com


© John Currin. Suudlejad. Repro: Gagosian Gallery
 

Jake (s. 1966) ja Dinos (s. 1962) Chapman. Silmapaistvat ja skandaalse koega kontseptuaalset kunsti tegevad vennad. Kerkisid esile Charles Saatchi edendatud liikumise Young British Artists laineharjal. Loovad ikonoklastilisi skulptuure, printe ja installatsioone, mis käsitlevad terasel ja energilisel moel kaasaegset poliitikat, religiooni ja moraali.

Lingid:
White Cube
Turner Prize 2003
www.kw-berlin.de
Tate Liverpool
The Saatchi Gallery

 


© Jake ja Dinos Chapman. Põrgu. Foto: www.paintalicious.org
 

Sinised Ninad / Sinie Nosy / Blue Noses Group (Viacheslav Mizin, Alexander Shaburov, Konstantin Skotnikov, Dmitry Bulnygin, Maxim Zonov). Skandaalne Vene kunstirühmitus

Lingid:
Guelman gallery
Matthew Bown Gallery
www.artnet.com
www.photography-now.com


© V. Mizin, A. Shaburov. Karistuspataljon
 

Michael Sailstorfer. Sündinud 1979 Saksamaal, elab ja töötab Londonis. Loob eriskummalise mõjuga installatsioone ja kohaspetsiifilist kunsti.

Lingid:
Galerie Markus Richter
www.sailstorfer.com


© Michael Sailstorfer
 

Annegret Soltau. Sündinud 1946 Saksamaal. Kammitseb oma töödes inimese keha.

Lingid:
www.annegret-soltau.de


© Annegret Soltau
 

Kevin Llewellyn. Sündinud 1978, tegutseb USAs. Tema piltides põimub akadeemiline joonistusoskus pahaendeliste kujutlustega.

Lingid:
www.kevart.com
Forum Gallery


© Kevin Llewellyn
 

Otto Zitko. Sündinud 1959 Austrias, elab ja töötab sealsamas. Kritseldab suurejooneliselt ja jultunult.

Lingid:
www.zitko.at
Galerie Edition Artelier
www.artnet.com


© Otto Zitko. Foto: Christopher Burke
 

Eric Fischl. Sündinud 1948 USAs, elab ja töötab sealsamas. Naturalistlik inimesekujutaja ja samas tugev atmosfäärilooja.

Lingid:
www.ericfischl.com


© Eric Fischl
 

Kyle Ranson. Sündinud 1969 USAs, elab ja töötab sealsamas. Hipide seas üles kasvanud poolurbanistliku pahakunsti viljeleja.

Lingid:
www.kyledamonranson.com

www.getunderground.com
www.needles-pens.com


© Kyle Ranson
 

Nathalie Djurberg. Sündinud 1978 Rootsis, elab ja töötab Saksamaal. Naiivselt robustse vormikeelega häbitute ja lummavate filmide looja.

Lingid:
Zach Feuer Gallery


© Nathalie Djurberg
 
www.kunstikeskus.ee keskkonnas leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autorite ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalidega seotud õigused kuuluvad üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele.