STUUDIO
tagasi: avaleht

e-õppematerjalid
Abstraktne kunst
  Sissejuhatus
  A. kunst Euroopas
  A. kunst Ameerikas
 
WORKSHOP:
Pilt pea peal
  Niristamine
  Suur punane
POPkunst
  Sissejuhatus
  Neodada
  POP Inglismaal
  POP USAs
  WORKSHOP:
Hubane kodu
  Uued monumendid
Abimaterjalid
  Kunstisõnastik
Kunsti STRUKTUUR
  Kunstiliigid ja -tehnikad
  Zhanrid ja teemad kunstis

 

 

 

workshop SUUR PUNANE

TAGASI: LOENG

TEEMA: Barnett Newman ja ABSTRAKTNE KUNST

Barnett Newman tegutses esialgu kunstikriitikuna, seejärel ka maalijana (esimene näitus 1950). Tema monumentaalsetel maalidel on reeglina kasutatud ainult 2 värvi, näiteks kollast ja oranzhi. Newman taotles mistahes viidete kõrvaldamist oma töödest - olgu siis objektidele, figuuridele või sümbolitele. Ta tundis ennast hästi ainult ühe ja ainsa järele jäänud objektiga - puhta tühja ruumiga.

Tegelikult ei näe keegi ruumi, mis eksisteerib kahe inimese või kahe objekti vahel. Newman valis ruumi interpreteerimiseks värvi. Et muuta oma idee paremini mõistetavaks, maalis ta hiigelformaadis lõuenditele – ja need tõepoolest "ümbritsevad" sind üleni, kui nende ees seista.

Newmani maalid on mõjutanud minimalistlikke kunstnikke 60. ja 70. aastatel ning rajanud teed ühele äärmuslikule modernistliku kunsti väljendusele - monokromaatilisele maalimisele.
Barnett Newman. Vir Heroicus Sublimis (1950–51)
õli, lõuend
MoMa
repro: www.artnet.com

Vertikaalseid jooni oma maalidel nimetab Newman "tõmblukkudeks". Need katkestavad oranzhi avaruse, peaaegu hõljuvad üle selle, seda lõhestades.

Barnett Newman: Mul on huvitav jälgida, kui raskelt inimesed võtavad vastu minu värvide intensiivset ägedust ja lõõma. Kuna mu pildid on tühjad, siis peaksid inimesed neid ju rahulikult võtma. Ma olen alati töötanud värvidega, pidamata eksisteerivatest mõjutavatest reeglitest tugevuse, väärtuse või mitteväärtuse kohta. Ühtlasi, pole ma kunagi manipuleerinud värvidega, ma olen püüdnud värvi luua.

WORKSHOP SUUR PUNANE

Workshopi eesmärgiks on vahetult tunnetada colour-field-paintingu olemust ja seeläbi suhestuda Newmani loominguga. Barnett Newmani suurte teoste kordumatut mõju ei suudakski väike reproduktsioon vahendada. Me peame selleks looma ise hiiglasliku maali, mis mähiks meid üleni enda sisse, kui me selle ees seisame. Ainult nii võime aru saada Newmani ruumi-ideest, mida ta oma maalidega väljendas. See workshop sobib hästi rühmatööks. Workshopi teostamisel osalesid Sally Stuudio õpilased vanuses 11 kuni 15 aastat.

 
Vajalikud töövahendid ja materjalid:

min. 6 poognat (A1) paksemat paberit või kartongi, maalriteipi, oranzhi või punast guashshvärvi (ca 2 liitrit) ja veel 2 värvitooni (väiksem kogus), värvirulle või laiemaid pintsleid

 

Töö käik:

1. teipida paberipoognad põrandal maalriteibiga kokku nii, et tekiks vähemalt 2 x 5 m maalipind ja asetada see keset põrandat (või kinnitada seinale, kui võimalik)

2. valada punane või oranzh värv värvirulli-alustele (vajadusel segada enne valmis meeldiv värvitoon)

3. koguneda paberi ümber ja hakata hoogsalt maalima, igaüks oma pintsli või värvirulliga – ning värvida kogu maalipind ühtlaselt punaseks

4. valida kaks sobivat "tõmblukuvärvi" ning otsustada, kuhu ja kui laiade triipudena need maalida

5. lasta tööl ära kuivada

6. kinnitada see seinale ja süvenenult vaadata, esmalt kaugemalt ja siis hästi lähedalt - lasta maalil endasse "voolata", end "sisse mähkida"

 
Rühmatöö (Sally Stuudio)
Autorid:
Workshop: Annely Köster
Toimetaja: Vano Allsalu

Teostus: KUNSTIKESKUS.EE
VIRTUAALNE KUNSTIKOOL © Sally Stuudio / KUNSTIKESKUS.EE 2002
Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee