STUUDIO
tagasi: avaleht

e-õppematerjalid
Abstraktne kunst
  Sissejuhatus
  A. kunst Euroopas
  A. kunst Ameerikas
 
WORKSHOP:
Pilt pea peal
  Niristamine
  Suur punane
POPkunst
  Sissejuhatus
  Neodada
  POP Inglismaal
  POP USAs
  WORKSHOP:
Hubane kodu
  Uued monumendid
Abimaterjalid
  Kunstisõnastik
Kunsti STRUKTUUR
  Kunstiliigid ja -tehnikad
  Zhanrid ja teemad kunstis

 

 

 

workshop HUBANE KODU

TAGASI: LOENG

TEEMA: Richard Hamilton ja POPKUNST

Popkunst (ingl. pop(ular) art), üks 20. sajandi värvikamaid ja populaarsemaid kunstivoole, kujunes välja justnagu "elust enesest" (tegelikult muidugi ka kunsti arengukäigust) 1950. aastatel Inglismaal ja Ameerikas – ja saavutaski erilise õitsengu ning populaarsuse justnimelt USAs, igasuguse massi-, tarbimis- ja urbanistliku kultuuri kodumaal. Popkunstist annab põhjaliku ülevaate loeng meie virtuaalkoolis.

Omamoodi popi "nimiteoseks" on briti popkunstniku Richard Hamiltoni iseenesest tilluke, aga see-eest pika pealkirjaga kollaazh "Mis teeb tänapäevased kodud nii eriliseks, nii meeldivaks?" ("Just what is it that makes today's homes so different, so appealing?") aastast 1956. Richard Hamilton ise on aastal 1957 öelnud, et popkunst on "populaarne, kiiresti mööduv ja ununev, mõeldud kasutamiseks, odav, massiline, noor, naljakas, seksikas, trikitav, särav…."

Ühesõnaga – mis võiks olla mõnusam ja loomulikum ning tehniliselt kergem, kui teha üks popilik kollaazh? Algmaterjal ronib ise postkasti, tuleb vastu tänaval ja ajalehes, vaja ainult kääre ja liimi... Ent kui kõike ilusat ja kirevat on ühtäkki hirmus palju, polegi vist nii kerge lõigata sellest "tordist" efektselt ja vaimukalt väike isiklik ja omanäoline viil. Kuid tehkem proovi!

Richard Hamilton. Just what is it that makes today's homes so different, so appealing? (1956)
kollaazh (26 x 25 cm)
Kunsthalle Tübingen
detail teosest
WORKSHOP HUBANE KODU

Workshopi eesmärgiks on popkunsti olemuse parem mõistmine. See workshop sobib nii omaette nokitsemiseks kui rühmatööks – koos on hea mõtteid vahetada ja muidu lõbusam (sest ära unusta – popkunst ja fun käivad enamasti käsikäes!). Käesoleva workshopi teostamisel osalesid kooliõpetajad Sally Stuudio kursuse Kaasaegse Kunsti Grammatika raames.

 
Vajalikud töövahendid ja materjalid:

palju ajakirju, ajalehti, igasugust "reklaamipahna" (voldikud, flaierid); akrüülvärvid, liim, käärid; aluseks paksemat paberit (formaat A4 või A3)

 

Töö käik:

1. leia ja lõika välja fotod justnimelt nendest asjadest ja esemetest, mis sinu arvates meie elu tänapäeval nii mõnusaks teevad; soovi korral lisa ka fotosid endast ja oma kodustest, samuti muud isikupärast pildimaterjali, mis teemat paremini avada aitab (no kasvõi lemmiknätsu paber)

2. loo nende väljalõigete abil oma hubase kodu pilt, paigutades tükid aluspaberil sobivalt – silmades pidades kompositsiooni ja perspektiiviõpetuse põhitõdesid (näiteks et väiksemad asjad tunduvad asuvat tagapool kui suuremad)

3. kleebi kõik väljalõiked oma kohtadele ja seejärel maali akrüülvärve kasutades töö tervikuks; seejuures jälgi, et sa pintsli ja värviga "käiksid üle" kõik väljalõigete servad – kuna akrüülvärv on PVA-liimi põhine, seob värv niimoodi hoolsalt maalides pildi nii otseses kui kaudses mõttes tervikuks!

4. lase akrüülvärvil ilusti ära kuivada ja naudi valminud teost üksi või sõpradega koos! kui soovid ühtlasemat ja "soliidsemat" muljet, ei tee ka paspartuu ja raam sedasorti pildile kurja
Autorid:
Workshop: Annely Köster
Toimetaja: Vano Allsalu

Teostus: KUNSTIKESKUS.EE
VIRTUAALNE KUNSTIKOOL © Sally Stuudio / KUNSTIKESKUS.EE 2002
Internetis aadressil www.kunstikeskus.ee leiduvate mistahes algupäraste tekstide, tõlgete, terviklike info- ja lingikogumite ning pildimaterjali reprodutseerimine ainult KUNSTIKESKUS.EE ja/või nende autori(te) ja/või nende valdajate nõusolekul. Originaalteoste ja viidatud materjalide copyright kuulub üldjuhul nende autoritele ja/või valdajatele. Kontakt: info@kunstikeskus.ee